Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem

Polski naukowiec rozpracował enzym ważny w niezgodzie z koronawirusem

Artykuł miesiąca

Polski naukowiec rozpracował enzym istotny w rozgrywce z koronawirusem Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z zespołem rozpracował enzym, jakiego wykonywanie może stanowić fundamentalne dla gry z koronawirusem SARS-CoV-2. – Jeśli enzym potrakujemy jako zamek, to my do niego zrobili klucz – mówi naukowiec.

– Od paru lat współpracujemy z szkołą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Profesor miał ogromni pomysł na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS – zaznacza prof. Drąg
Dodaje, że z pytań tychże mogą obecnie mieć też chemicy, a nawet firmy do przygotowania testów diagnostycznych, które powodowały szybciej ustalić, czy człowiek jest koronawirusa
Zespół wrocławskich badaczy już dzisiaj nieodpłatnie udostępnił swoje produkty naukowcom z wszelkiego świata

– Stanowi obecne dziś wtedy najistotniejsze białko – wśród wielu zidentyfikowanych – o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego – oczywiście o zbadanym enzymie mówi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat Nagrody FNP za rok 2019 w obrębie nauk chemicznych a o produktach.

Realizowane przez analityków z Wrocławia badania zatrzymują się też podstawą dla poszukiwań środku na COVID-19.

Enzym, który badał zespół – proteaza SARS-CoV-2 Mpro – tnie białka, które są w ostatnim wirusie. – To umożliwia mu przeżycie. Zahamowanie sprawiania tego enzymu natychmiast powoduje, iż ten wirus ginie – tłumaczy naukowiec.

– Gdyby opracować lek, który inhibitowałby wpływanie tego enzymu (hamowałby jego praca – red.), to praktycznie zabijamy koronawirusa. To naturalnie z starej epidemii koronawirusa – SARS – mówi naukowiec.

– Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego wynik – porównuje naukowiec. Jak działa, enzym tenże był wielki, a były do niego miliony kombinacji „kluczy”. – A my znaleźliśmy jeden klucz, który odpowiada do tego enzymu – precyzuje naukowiec.

Ekspert wyjaśnia, skąd badacze wzięli ten istotny dla koronawirusa enzym – i nie wiedzieli, iż jest taki ważny. – Od paru lat współpracujemy z szkołą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Opublikowałem z nim działalność podczas epidemii wirusa Zika, a ostatnio publikację o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Prof Hilgenfeld miał ogromni pomysł na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS – ocenia prof. Drąg. Podczas pandemii SARS (w 2002/2003 r.) prof. Hilgenfeld opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS oraz jej doskonałego inhibitora. Kilka lat później na pamiątkę tego zdarzenia w Singapurze powstała nawet rzeźba.

– Na wstępu lutego ostatniego roku, jak tylko prof. Hilgenfeld uzyskał enzym – proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 – przywiózł mi ją do Wrocławia. To zaczęliśmy ją daleko mocno badać – mówi naukowiec. Dodaje, że proteaza obecnego wirusa SARS-Cov2 jest daleko podobna do proteazy wirusa SARS-CoV (z 2002 r.), nad którą odbywał prof. Hilgenfeld.
Naukowcy wydali się produktami z wszystkim światem

Jak uczy, istnieje wtedy enzym unikalny („rozpoznaje glutaminę w książek P1”). – U mężczyzn praktycznie nie jest takich enzymów – zapewnia badacz. Stąd jeszcze można się spodziewać, że gdy powstaną leki uderzające w ten enzym, to będą one przeszkadzać wirusowi, jednak szybko nie człowiekowi. Oraz zatem świadczy, iż będą niemal toksyczne.

Publikacja (z owocami z badań) zespołu prof. Drąga jest nieustannie w trakcie recenzowania, jednak jego świat już dzisiaj nieodpłatnie udostępnił swoje produkty naukowcom z wszelkiego świata. – Nie patentowaliśmy tego. Preprint książki jest łatwy online. – To istnieje prezent z mojego laboratorium dla ludziach uczestników – zaznacza naukowiec. I dodaje, iż w mało dni po prac zainteresowanych nie brakuje. Z wydarzeniami i możliwościami współpracy przedstawiają się zespoły z różnych stronie świata.

– To, co teraz opublikowaliśmy – to jedna z najważniejszych informacji, jakie można liczyć o tym enzymie. Zatem jego doskonała preferencja substratowa – precyzuje badacz. Badania te prowadzą, z jakimi aminokwasami enzym potrafi się tworzyć w dużych pozycjach. – Możemy stwierdzić, albo zatem są aminokwasy duże, małe, hydrofobowe czy zasadowe. Możemy te zrobić mapę najważniejszego mieszkania tego enzymu i wybierać do niego nawet leki, które już wybierają się na zbycie – mówi naukowiec.

Dodaje, że z pytań tychże mogą obecnie mieć też chemicy czy firmy, aby być nowe związki bioaktywne dla wirusa SARS-CoV2, a nawet firmy do przygotowania testów diagnostycznych, które powodowały szybciej ustalić, czy człowiek jest koronawirusa.

– Dziś na celowniku mamy inne białka z ostatniego wirusa, nie tylko proteazy. Tempo książki jest daj niesamowite – zaznacza prof. Drąg.

Badacze z Wrocławia mogli sprawić swoje badania tak już dzięki temu, że prof. Drąg opracował wcześniej nową platformę technologiczną, umożliwiającą otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.

Wypracowana przez niego Hybrydowa Kombinatoryczna Biblioteka Substratów (HyCoSuL) pozwala planować i korzystać bardzo skuteczne i selektywne narzędzia chemiczne. Platforma technologiczna wykorzystuje szeroką gamę aminokwasów (jakie nie mieszkają w istocie), do monitorowania aktywności enzymów proteolitycznych. Prawdopodobnie ona dostarczać do projektowania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych. Za badania te doceniony został dokładnie w 2019 r. Nagrodą Fundacji na pracę Nauki Polskiej.

Zobacz również ekg Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments