Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak żyć na ropie naftowej?

Prasóweczki

Jak korzystać na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy zasypywani wiadomościami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu przedsiębiorców zastanawia się ile na tych pytaniach można zarobić a kiedy więc w praktyce zrobić. A inwestować w ropę można bardzo szybko. Teraz w Polsce mamy dojazd do instrumentów gospodarczych oraz urządzeń, dzięki którym wszystek z nas że w zaciszu domowego fotela mieć ze kolei wartości tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie chcą mieć ropę naftową ?
Ropa jest produktem, bez jakiego nie może istnieć żadna gospodarka. To niepowtarzalny z najbardziej pomocnych surowców strategicznych świata. Ceny ropy od ponad 10 lat żyją a z początkiem tego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co znacznie, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła więc o prawie 800%.

Wzrost wartości aż do 2006 roku był dosyć stabilny. W różnej połowie tego roku wystąpiła jednak znacząca obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stara owo wprawdzie tylko chwila wytchnienia dla kupujących. Od stycznia 2007 notowania znacznie łatwo pną się w górę.

Czym faktycznie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Samym z nich stanowi Brent, brana na podstawach na Morzu Północnym, a druga to West Texas Intermediate, brana na Swobodnym Wschodzie, lecz w szerokiej wadze rafinowana w Stanach Zjednoczonych – stąd niezwykle atrakcyjna. Ta dodatkowa jest zawsze o prawie 1-2$ droższa. Do ostatniego wyboru dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na całe rodzaje ropy polecane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie możemy nabywać oraz dostarczać na rachunku w biurze maklerskim. Jeżeli mamy, że ceny ropy pójdą w górę możemy zakupić kontrakty CFD , jeśli jednak dołączymy do sądzie, że przygotowuje się na rynku korekta więc możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD korzystamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o wartości np. 50.000 zł będziemy potrzebowali 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Stanowią ostatnie wtedy transakcje dostępne dla dużego zakresu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o wartości 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby osiągnąć dwa kontrakty przedsiębiorca musi być na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor kieruje swoje prace sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a cała cena sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile muszę liczyć pieniędzy?
Aby mieć z opisanych transakcji należy otworzyć rachunek w zakładzie maklerskim, jaki oferuje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grupie Europejskiej jesteśmy szeroki asortyment brokerów z Londynu, których ceny prowizji chodzą do najmniejszych na świecie. Biura maklerskie mogą robić w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (zarządzanych przez KNF) dzięki czemu wszystkie sprawy powiązane z podłożem oraz zarządzaniem rachunku uzyskamy w języku polskim nie ruszając się z domu czy swojego biura.

Konta na kontrakty CFD potrafią być utrzymywane w pozostałych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a minimalna kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów albo jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli mieć z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a ponadto tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na jakimś rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z możliwego miejsca na podłodze.

Kupować bądź sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą żyły. Wciąż rośnie na nią popyt, w granicę jak rozciągają się światowe parki samochodowe. Dziś w Stanach Związanych jest 250 milionów pojazdów, a w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego zmierza chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy też mieć o prężnie otwierających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w terenach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest już niemalże wyczerpany. Nie forma wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny płaciłyśmy się na niezmiennym poziomie niezbędne byłoby „pojawianie się” co chwila lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze bliskimi złożami.

„Ceny ropy będą ciągle rosnąć, gdyż firmy naftowe za kilka inwestowały w realizację oraz infrastrukturę, aby potrafiły sobie poradzić z czyściejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były lider FED.

Wszystko to dodatkowo prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy wzrost wartości ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost wartości do ponad 140$ za baryłkę już w różnej połowie 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania otrzymają w procesie paru lat 200$.

Istnieje zarówno nowa strona medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie zabierają się w wyniku od ziemi. Na bardzo zmiennym rynku możemy dlatego oczekiwać i korekt i bliskich spadków. Inwestorzy, którzy znajdują, że nadchodzi czas odwrócenia mogą wykorzystać kontrakty CFD do muzyki na spadki.

Ropa naftowa toż szczególnie płynny towar a jej zmiany stosowane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki nowym technologiom oraz wzrostowi rynków finansowych możemy także dzisiaj w Polsce zawierać zgody na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Nowego Jorku. Warto z ostatniego kosztować.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments