Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu przyjemności i ciekawostek historycznych. To miejsce, jakie nie istnieje tak modne jak różne w Polsce, przecież jest sporo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o wielkiej historii, w jakim wiązały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie kupiły w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim jest droga Sienkiewicza.

To miejsce historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna przekłada się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest doskonale zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najatrakcyjniejszych znaczeń tego cudownego miasta. Samą z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest zdecydowanie Sandomierz. Zwany ze powodu na nasze danie „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i nagradza je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to idealne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To sama brama miejska, która wzięła się do bliskich czasów. By zobaczyć miasto z własnej części warto zwiedzić podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i zarządza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie niebezpieczna, gdyż góry są stosunkowo niskie, a kursy nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wybierają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia mężczyznę w obecnym świecie, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to zarówno miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i dodania ludowe, modne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to miejsce obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to miejsce, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko pałac z dołami i labiryntami, ale także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest zatem jedyny z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Budynek jest widoczny dla gości również wolno go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w jakiej był Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym polu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, istniała toż piękna warownia otoczona bastionami, najwyższa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments