Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Prasóweczki

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co zrobić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na błędne konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często prowadzimy wiele przelewów naraz i w pośpiechu, by pieniądze szybko przyszły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Potrafią więc istnieć niepoprawne dane adresata, zbyt wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego pracowania również pewnie wywoływać za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane użytkownikowi

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to niewiele szkodliwe pomyłki, które możemy zrobić. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew i naprawdę zostanie przesłany do właściwej osoby (oczywiście, gdyby nie było pomyłki w rozmiarze konta).

Jedynym przypadkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy składa się nowe konto i planuje zasilić je przekazem z ważnego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli rzecz nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Za wysoka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie wyższą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W obecnym sukcesie problem stoi się dużo bardziej trudny. Bank nie odpowiada za pomyłki klientów w obecnej sprawie również prawdopodobnie nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W obecnym fakcie można tylko umówić się z klientem i poprosić o zwrot różnicy w sumach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona cena będzie piękniejsza niż środki otwarte na twoim rachunku, przelew nie zostanie zrealizowany. W wypadku zbyt dużych przelewów z chwilą przyszłą ważna w systemie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna cena była prostsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najcięższy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za niewielki czy zbyt duży czas cyfr, okienko z komunikatem powiadomi o braku, lub przelew nie jest przygotowany i człowiek z banku zetknie się spośród jego zleceniodawcą.

Brak w pory cyfr lub niskie ich wpisanie to już zupełnie nowa rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy artykuł na oddzielne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w przeciągu kilku dni codziennych (okres oczekiwania może kłócić się w relacje od regulaminu, w wybranych bankach jest ledwie dzień, w własnych nawet ponad tydzień). Gdy natomiast błędny numer jest zdolny, to pieniądze dotrą na inni rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet jeżeli dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas pierwszych nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma inna osoba.

Cofnięcie przelewu – co czynić?

Popełniliśmy brak w rozmiarze konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W relacje z banku możemy sprawić:

anulowanie samodzielne z stanu bankowości internetowej – proste w niewielu bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z konsultantem. Nie wciąż jest możliwa (szukaj porady w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w oddziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – gdy jest możliwe, a gdy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank widać nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, jeśli w regulaminie jest przedmiot, że organizacja nie anuluje zajęć z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi interesów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie istnieje obecne a regułą (znów zależy wyłącznie z regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Tworzy się oraz szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprawa nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wydających), ważna ją odkręcić. Natomiast gdy pieniądze poszły już na dalekie konto, z okresu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na krótkie konto – jak odzyskać pieniądze oraz albo zatem w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie mamy uprawnienia do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować usługę w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Stanowi obecne a tylko silna decyzja, nie obowiązek. Na energii zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank ma cel wykonać zlecenie zgodne z konkretnym życiem oraz zasadami pożycia społecznego. Co świadczy, że do jego założeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może wysłać do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do ceny na energii zasad kodeksu cywilnego, który prowadzi, że „każdy, kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej kobiety, jest zobowiązany do wydania pomocy w krwi, a skoro to trudne, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego nazywa to cel zwrotu pieniędzy (w kryzysie stanowiło obecne bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do oddania wpłaty powinno mieć kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania sumy i numer rachunku osoby, która planuje odzyskać swój majątek. Pewnie nie ma gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy nasze pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, otwiera się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić rzecz do wniosku. W trakcie postępowania bank nie istnieje zawsze częścią również nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas wiele kosztować, nawet jeżeli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może dostać opłatę. Dodatkowa technologia jest stosowana tylko z przyczyny osoby, która błędnie wpisała dane oraz chce zaangażowania pracowników instytucji. W relacje z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Oczywiście są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy a z podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Że bank rozpocznie się pomocy w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam również dużo. W relacje od firmie pewno stanowić toż opłata od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments